ledovka

Za úraz na namrzlém chodníku odpovídá obec, ale ne vždy!

13. 1. 2025

Publikované články

Mgr. Jan Bunganič

Článek deníku Právo uveřejnily také
Novinky.cz

Zimní počasí s sebou přináší i ledovku na ulicích a padající sníh ze střechy. Za úrazy, které mohou způsobit, přitom ne vždy nese odpovědnost majitel nemovitosti. Často je potřeba škodu vymáhat po obci.

„Podle zákona o pozemních komunikacích je vlastníkem chodníků, ale i cest pro auta, které mezi nimi vedou, obec, na jejímž území se nacházejí.

Odborně se jim říká místní pozemní komunikace,“ řekl právník Jan Bunganič z advokátní kanceláře bpv Braun Partners. Obec přitom může ve svém nařízení určit, které komunikace nebudou pro sporadické vy užívání v zimě udržovány, což je často označeno dopravní značkou, a podle jakých pravidel má k údržbě docházet. Určuje tedy například interval posypu solí. „Obecně je ale obec povinna údržbu chodníků zajistit, a to včetně takzvané zimní údržby,“ řekl Bunganič.

Pozor na vstup

Podle Jana Dzúra ze společnosti Kärcher by si ale majitelé domů i tak měli ochránit bezprostřední prostor před vstupem do domu sami. „Jedná se o prostor, se kterým se dostane osoba při východu z objektu poprvé do kontaktu. Musí být uklizen tak, aby byl bezpečný a zbavený sněhové pokrývky či náledí. To je plně v odpovědnosti majitele nemovitosti,“ dodal. Podobné je to i na komunikacích ležících na pozemku vlastníka, kterým není obec. Třeba v areálu podniku nebo přístupová cesta k domu v majetku družstva.

Za sníh na střechách domů pak nesou odpovědnost jejich majitelé. „Musí zajistit bezpečnost, aby případné masy sněhu padající ze střechy nezpůsobily škodu na majetku nebo zdraví,“ upozornil Dzúr.

Odškodnění závisí i na obuvi a alkoholu

Případné vymáhání škody způsobené podklouznutím na zledovatělém chodníku ale závisí na mnoha okolnostech. Vlastník se podle Bunganiče může odpovědnosti zprostit pouze v případě, že nebylo možné vůbec dané místo ošetřit nebo alespoň označit. „Míru odškodnění může ovlivnit i jednání chodce, konkrétně nevhodná obuv, neadekvátní trasa, způsob pohybu či ovlivnění návykovými látkami, jestliže se skutečně promítly do pádu,“ upozornil Bunganič.

Pokud je pak podle něj už několik dní chodník namrzlý, a to bez sněhové pokrývky, odpovědnost vlastníka nemusí nastat. „Jestliže vlastník komunikace prováděl přiměřenou údržbu pluhováním a solením v intervalech dle nařízení obce, splnil svou prevenční povinnost a nárok na odškodnění zde není,“ dodal.

V případě, že lidem vznikne škoda způsobená sněhem či ledem, odborníci doporučují následující postup. „Určitě nezapomeňte vše nafotit, a to nejen místo události, ale i stav objektu a samotné poškození, ať už se jedná o škodu na majetku nebo zranění. Zapište si také čas, kdy ke škodě došlo, pokud možno zajistěte svědky, ideálně si na ně vezměte kontakt pro další komunikaci,“ uvedl Dzúr.

„Pokud jsou škody na majetku nebo na zdraví vážnější, neopomeňte přivolat policii, která o události vyhotoví oficiální záznam,“ dodal. Poškozený totiž může mít nárok na bolestné, odškodnění ušlého výdělku kvůli léčbě či náhradu léčebných výdajů nebo pomůcek.

Podobné novinky

Tiskové zprávy
Tiskovky-min
26. 1. 2020

Společnost bpv BRAUN PARTNERS poskytovala právní poradenství společnosti Carrier Transicold

Tiskové zprávy
Tiskovky-min
17. 4. 2013

Nejnovější vydání publikace Legal 500 potvrzuje silné postavení aliance bpv Legal v regionu střední a východní Evropy

Tiskové zprávy
Tiskovky-min
21. 3. 2017

bpv BRAUN PARTNERS radila při financování projektu výstavby nového business centra v Bratislavě