calculator-385506_1280

Významné změny v daních a účetnictví od 1.1.2025

11. 12. 2024

Newsletter

bpv BRAUN PARTNERS

Zákon o daních z příjmů – Limit pro osvobození příjmu z prodeje podílů a akcií

Od 1.1.2025 nabývá účinnosti změna zákona 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), provedená v rámci konsolidačního balíčku z října 2023 (zákonem č. 349/2003 Sb.), kterou se do ZDP zavádí limit pro osvobození příjmů z prodeje podílů v obchodních korporacích a cenných papírů.  Do § 4 ZDP byl vložen nový odst. 3, který stanoví limit pro osvobození ročního úhrnu příjmů z prodeje podílů a cenných papírů na 40 mil. Kč.  Jde konkrétně o úhrn příjmů osvobozených podle odstavce 1 písm. q) ZDP (podíly) a příjmů z úplatného převodu cenného papíru osvobozených podle odstavce 1 písm. u) ZDP v jednom zdaňovacím období.

V návaznosti na to pak nový odstavec 9 v § 10 ZDP definuje způsob stanovení výdajů, které lze při zdanění neosvobozené části příjmů z prodeje podílů a akcií uplatnit následovně

Výdajem mohou být:

Nabývací cena nebo volitelně, pokud je to výhodnější, tržní hodnota

  • k 31.12.2024, určená podle zákona upravujícího oceňování majetku, pokud se převod uskutečnil v roce 2025 a později nebo
  • ke dni úplatného převodu, pokud se uskutečnil před 31. prosincem 2024,

plus výdaje související s uskutečněním úplatného převodu.

Dále platí, že do limitu se vždy zahrnuje suma skutečných příjmů přijatých v jednom zdaňovacím období a to souhrnně za příjmy z převodu podílů i akcií.    Výdaje rozhodné pro výpočet základu daně pro zdanění příjmů „nad limit“ se pak určí podle data převodu podílu/cenného papíru s tím, že lze využít nabývací cenu nebo, pokud je to výhodnější, tržní hodnotu stanovenou k datu prodeje u transakcí uskutečněných před 31.12.2024, nebo tržní hodnotu k datu 31.12.2024, pokud se prodej uskuteční po 31.12.2024.

Novela zákona 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

Tato novela je aktuálně projednávaná v Senátu.

Poslanecká sněmovna dne 30. 10. 2024 schválila novelu zákona o dani z přidané hodnoty (DPH) a přináší změny s rozdílnou účinností pro roky 2025, 2026 a 2027, z nichž některé uvádíme níže:

  • Zákon přinese k 1.1.2025 změny v režimu pro malé podniky, například možnost využít výjimku z plátcovství DPH i v dalších členských státech EU. Malé podniky, které mají sídlo v jiném členském státu EU a v kalendářním roce nepřekročí tuzemský obrat 2 mil. Kč, se v ČR nestanou plátcem DPH. Recipročně to bude platit i pro české  malé podniky, které uskutečňují zdanitelná plnění v jiných členských státech EU.   Podmínkou pro využití přeshraničního režimu pro malé podniky je registrace do režimu u lokálního správce daně, v rámci které bude přiděleno speciální identifikační číslo pro účely režimu pro malé podniky s koncovkou „EX“.  Po zaregistrování se do režimu vzniká povinnost podávání čtvrtletních hlášení s uvedením hodnot plnění, které byly v rámci daného kalendářního čtvrtletí uskutečněny ve všech členských státech bez ohledu na skutečnost, zda v daném členském státě tento režim podnik používá či nikoli.
  • Od 1.1.2025 dochází ke změně výpočtu obratu pro registraci k DPH. Obrat se bude sledovat za kalendářní rok, nikoliv za posledních 12 po sobě jdoucích měsíců. Malé podniky, které překročí obrat 2 mil. Kč, budou plátcem daně až od 1. ledna následujícího kalendářního roku, nebo od druhého dne po překročení obratu, pokud se tak rozhodnou. V případě, že obrat překročí částku 2 536 500 Kč (100 tis. EUR), stanou se plátci DPH hned následující den.
  • Od 1.1.2025 dochází ke zvýšení maximálního obratu pro čtvrtletní podávání přiznání k DPH na 15 mil. Kč (z původních 10 mil. Kč), tzn. plátci s ročním obratem do 15mil. Kč budou moci podávat přiznání k DPH čtvrtletně a měsíčními plátci se stanou až po překročení tohoto zvýšeného limitu.
  • Dodání vybrané nemovité věci –  od 1.7.2025 dochází k zásadnímu posunu, kdy zdanění bude podléhat pouze první dodání po dokončení vybrané nemovité věci po jejím dokončení nebo po její podstatné změně a to do 2 let od dokončení nebo od podstatné změny. Stejně jako doposud budou podléhat dani veškerá dodání před dokončením vybrané nemovité věci v rámci její prvovýstavby.
  • Úpravy v oblasti opravy základu daně od 1.1.2025– Jedná se například o zpřesnění ustanovení § 42 odst. 1 zákona o dani z přidané hodnoty (oprava základu daně), dále o prodloužení lhůty pro opravu základu daně na 7 let po kalendářním roce, ve kterém vznikla povinnost přiznat daň u původního uskutečněného zdanitelného plnění, nebo o zavedení povinnosti provést opravu základu daně i pro osoby, které v době provedení opravy základu daně již nejsou plátci daně nebo identifikované osoby. K prodloužení lhůty pro opravu základu daně dochází proto, že současná 3letá lhůta dle § 42 odst. 8 zákona neodpovídá aktuální praxi – konkrétně např. u převodů nemovitostí, kdy v důsledku odstoupení od smluv pro nesplnění podmínek kupujícím dochází ke korekci cen i mnohem později než po 3 letech. Dále např. i ve stavebnictví se běžně používá délka záruční doby pro reklamaci v rozsahu 60 měsíců a delší.
  • Změna lhůty pro odpočet daně od 1.1.2025 – současná lhůta pro uplatnění odpočtu upravená v § 73 odst. 3 v délce 3 let je zkrácena na 2 roky.
  • Lex Ferrari, tzn. omezení pro odpočet DPH při pořízení osobních vozů na maximum ve výši 400.000 Kč bude dále v platnosti, a to do konce roku 2026.
  • Povinnost snížit odpočet daně u neuhrazené závazku bude mít od 1.1.2025 dle § 74b zákona plátce/dlužník, který neuhradí závazek do 6ti měsíců po jeho splatnosti a to v rozsahu daně odpovídající částce neuhrazeného závazku.
  • Vracení bezdůvodně zaplacené daně dle § 81 zákona od 1.1.2026 – Nově bude mít plátce nárok na vrácení bezdůvodně zaplacené daně dle § 81 zákona. Ten se použije v případě, že se příjemce plnění dovolává bezdůvodně zaplacené částky daně.  Při splnění podmínek uvedených v § 81 odst. 1 zákona správce daně uhradí příjemci plnění daň, která byla v nesprávné výši dodavatelem uplatněna.   Tento postup je možný jen v případě, že nelze postupovat standardně podle § 43 zákona pro opravu výše daně.

Novela zákona 563/1991 Sb., o účetnictví, sněmovní tisk 783

Nebyla zatím projednána v poslanecké sněmovně, a proto nelze očekávat, že by od 1.1.2025 došlo ke změnám v tomto zákoně. Mezi připravované změny patří zejména:

  • Novela upravuje povinnost vykazování nefinančních informací – tedy podávání zpráv o udržitelnosti (ESG reporting). Od 1. 1. 2024 se tato povinnost již týká úzké množiny největších účetních jednotek, v následujících letech by pak měla dopadnou i na ostatní účetní jednotky (od 1. ledna 2026 by se měla týkat i malých a středních účetních jednotek, které jsou emitenty investičních cenných papírů přijatých k obchodování na evropském regulovaném trhu, nicméně jak je uvedeno výše, novela není zatím schválena a její účinnost tak patrně bude posunuta).
  • Návrh novely počítá se sjednocením postupů pro účtování o oceňovacím rozdílu tak, že bude vykazován v nehmotných aktivech jako goodwill a bude odepisován po stanovenou dobu vyhláškou.
  • Novela představuje možnost vedení účetnictví ve funkční měně: Od 1. 1. 2024 lze při splnění podmínek již vést účetnictví v měně EUR, USD a GBP.
  • Dotace nebudou snižovat hodnota pořízeného majetku, ale přijatá dotace bude účtována jako výnos příštích období a bude tak rozpouštěna do výnosů v obdobích určených v dotačních podmínkách pro užití dotovaného majetku. .
  • Dlouhodobé leasingy a nájmy (nad 1 rok) budou vykazovány jako pořízení majetku, resp. „práva k užívání“.
  • Novelou zákona budou zavedeny nové metody ocenění současnou hodnotou, tedy ocenění v diskontované hodnotě budoucích čistých peněžních toků. Konkrétní metody ocenění aktiv a dluhů by měla ještě blíže specifikovat samostatná vyhláška.
  • Veškerá aktiva a dluhy budou vykazovány v současné hodnotě nebo v takzvané reálné hodnotě. Reálná hodnota bude blíže specifikována dle mezinárodního účetního standardu IFRS 13.

……

Tento materiál slouží pouze jako všeobecná informace o aktuálních tématech, nejedná se o poradenství. Nezohledňují se v něm žádné zvláštní okolnosti, finanční situace či zvláštní požadavky adresátů. Jeho adresáti by si proto měli vždy vyžádat příslušné profesionální služby k uvedeným informacím. I přes pečlivé sestavení tohoto materiálu nemůže společnost bpv Braun Partners s.r.o., její partneři, spolupracovníci či spolupracující advokáti a daňoví poradci zaručit přesnost a úplnost informací zde obsažených a nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za konání nebo zdržení se konání na základě informací obsažených v tomto materiálu.

 

Podobné novinky

Tiskové zprávy
Tiskovky-min
21. 3. 2019

bpv BRAUN PARTNERS asistovala společnosti REDSIDE při prodeji budovy Avenir E

Tiskové zprávy
Tiskovky-min
13. 1. 2019

bpv BRAUN PARTNERS asistovala společnosti Pojišťovna Patricie a.s. (dříve Generali Pojišťovna a.s.) při prodeji projektových nemovitostí

Tiskové zprávy
Tiskovky-min
10. 6. 2019

bpv BRAUN PARTNERS asistovala společnosti MVGM při převzetí aktivit společnosti JLL (Jones Lang LaSalle) v oblasti správy nemovitostí v kontinentální Evropě