Zákazníci sa čoraz viac zaujímajú o podmienky výroby produktov, ktoré nakupujú. Zaujíma ich napríklad, akým spôsobom sa v Afrike získava lítium a ďalšie suroviny, ktoré sú potrebné na výrobu elektromobilov, ako aj mnohé ďalšie otázky týkajúce sa pôvodu rozličných výrobkov.
Narastajúci záujem poznať pôvod kupovaných produktov sa stáva trendom aj na medzinárodnej úrovni a v tomto smere naň reagujú zákonodarcovia viacerých krajín.
Nemecká vláda v júni tohto roka schválila zákon o dodávateľskom reťazci, ktorý tlačí na dodržiavanie ľudských práv a ekologických noriem u zahraničných dodávateľov.
Ľudské práva a ochrana životného prostredia sa podľa zákona, ktorý vstúpi do platnosti na začiatku roku 2023, musia dodržiavať v celom dodávateľskom reťazci. Povinnosti vzťahujúce sa k novému zákonu preto nepoznajú hranice jednotlivých štátov. Z toho jasne vyplýva, že nový zákon sa dotkne aj slovenských firiem, ktoré sú dodávateľmi nemeckých spoločností.
„Nový zákon sa však netýka iba priemyslu, ale aj služieb, ako sú finančné služby či likvidácia odpadov. Zahŕňa celý dodávateľský a odbytový reťazec vrátane online platforiem,“ uvádza advokát a managing partner kancelárie bpv Braun Partners Arthur Braun.
Od 1. januára 2023 budú podľa nového zákona kontrolu svojich dodávateľov vykonávať len veľké spoločnosti so sídlom alebo pobočkou v Nemecku, ktoré zamestnávajú viac než tri tisíc ľudí.
Od roku 2024 sa však zákon rozšíri na všetky nemecké spoločnosti, ktoré majú viac ako tisíc zamestnancov. Podľa advokáta A. Brauna do celkového počtu zamestnancov by sa mali započítavať aj pracovníci zamestnaní cez agentúry, ktorí u danej spoločnosti pôsobili viac než šesť mesiacov. Zákon by sa mal týkať až približne troch tisíc nemeckých firiem.
Dlouho připravovaný a vášnivě diskutovaný návrh zákona byl před několika dny schválen dolní komorou ve třetím čtení (proti přijetí nebyl nikdo z přítomných poslanců) a s největší pravděpodobností vstoupí v platnost 1. července 2023.
bpv BRAUN PARTNERS poskytla společnosti J&T REAL ESTATE CZ, a.s. právní poradenství při prodeji prémiového kancelářského projektu Red Court v Praze – Karlíně. Právní služby zahrnovaly podporu při due dilligence a přípravu a vyjednávání transakční dokumentace. Exkluzivním nájemcem stavby, kterou navrhlo renomované studio CMC architects inspirováno atmosférou a historií místa, je průmyslově-technologický holding Czechoslovak Group (CSG), který zde soustředí své pražské pracovníky. bpv BRAUN PARTNERS radili v minulých měsících právě i v této věci.
bpv BRAUN PARTNERS poskytli společnosti RSBC Real Estate, soukromé investiční skupině, právní poradenství v souvislosti s akvizicí kancelářské budovy Platinium v centru Brna od REICO IS ČS. Ta byla nejdéle drženou nemovitostí v portfoliu fondu.