Kdo zdědí družstevní byt?

9. 10. 2020

Publikované články

bpv BRAUN PARTNERS

Paní Dagmar se před měsícem vdala. Ona i její manžel mají každý svůj družstevní byt a zvažují, že ten její prodají a v manželově bytě budou společně bydlet. „Je nám přes šedesát, manžel má dospělé děti z prvního manželství. Jak zajistit, abych v bytě mohla bydlet i v případě, že manžel zemře?“ ptá se čtenářka iDNES.cz.

Situace paní Dagmar má dvě roviny – bude třeba vyřešit její postavení k družstevnímu bytu jako manželky člena družstva ještě za manželova života, a zajistit její nárok na družstevní podíl v budoucnosti v dědickém řízení.

Jen zdůrazňuji, že družstevní byt nelze vlastnit, vlastnit je možné pouze práva a povinnosti k němu – neboli družstevní podíl (jako člen bytového družstva). Podrobnosti výkonu družstevních práv a povinností vždy vyplývají ze stanov bytového družstva, které by měly také odpovídat na otázku společného členství v družstvu manželů a naložení s družstevním podílem po smrti jeho člena.

Společné členství manželů v družstvu

Pokud paní Dagmar plánuje společné bydlení v družstevním bytě manžela, jako první krok bude nutné vyřešit její práva a povinnosti k družstevnímu podílu manžela za jeho života.

Je-li jeden z manželů výlučným členem bytového družstva, mají oba manželé podle občanského zákoníku společné nájemní právo. Zanikne-li ovšem členství manžela, od jehož nájemního práva bylo společné nájemní právo odvozeno, zaniká také nájemní právo druhého manžela. Za manželova života tedy má paní Dagmar k bytu nájemní právo, ale nestane se členkou družstva a smrtí manžela by jí nájemní právo k bytu zaniklo.

Pro zajištění bydlení v bytě i po manželově smrti by tak pro ni bylo dobré, aby získala postavení členky v družstvu. Ze zákona vzniká společné členství manželů v družstvu v případě, jestliže je družstevní podíl ve společném jmění manželů.

Ale vzhledem k tomu, že manžel paní Dagmar nabyl družstevní podíl před uzavřením manželství, tento podíl do společného jmění manželů nespadá. I po uzavření manželství podíl nadále zůstává ve výlučném vlastnictví manžela. Tuto situaci může paní Dagmar vyřešit tak, že manželé uzavřou před notářem smlouvu o rozšíření společného jmění manželů, podle které by do společného jmění družstevní podíl zahrnuli.

Tímto postupem by vzniklo společné členství manželů v družstvu a po  manželově smrti (pokud by v mezidobí nedošlo k rozvodu) by vdově zůstala ideální polovina družstevního podílu a členství v družstvu. Zbývající polovina družstevního podílu by byla předmětem dědictví.

Družstevní podíl, který byl ve společném jmění manželů, přechází ze zákona na pozůstalého manžela a k tomu se přihlédne při vypořádání dědictví. Podle zákonné úpravy na dědice družstevního podílu přechází nájem bytu nebo právo na uzavření smlouvy o nájmu, včetně práv a povinností s tím spojených. Pokud by tedy byl družstevní podíl manžela zahrnut do společného jmění, bylo by další bydlení paní Dagmar i po jeho smrti zajištěno; ostatní dědicové by měli pouze nárok na finanční vypořádání.

Doporučuji, aby manžel uzavřel o svém družstevním podílu závěť, ve které by jej celý odkázal manželce. V případě, kdy předmětem dědictví nebude jiný majetek než družstevní podíl, budou mít manželovy děti jako nepominutelní dědicové nárok pouze na vyplacení peněžního částky odpovídající hodnotě jejich povinného dílu. U zletilých dětí představuje povinný díl jednu čtvrtinu zákonného dědického podílu (tedy každému z dětí by bylo třeba zaplatit jednu šestnáctinu peněžní hodnoty družstevního podílu).

 

Podobné novinky

Tiskové zprávy
Tiskovky-min
25. 8. 2020 | bpv BRAUN PARTNERS

bpv BRAUN PARTNERS asistovala společnosti EcoFinance Group při založení joint venture Čerstvě utrženo Haná a.s. s Arcibiskupstvím olomouckým

Advokátní kancelář bpv BRAUN PARTNERS poskytovala komplexní právní poradenství svému klientovi, holdingu EcoFinance Group, při založení joint venture s Arcibiskupstvím olomouckým. Transakce zajistí strategické spojení a spolupráci mezi těmito dvěma partnery v oblasti pěstování zeleniny a ovoce pod značkou Čerstvě utrženo

Tiskové zprávy
Tiskovky-min
1. 7. 2020 | bpv BRAUN PARTNERS

bpv BRAUN PARTNERS asistovala společnosti ČEMOS

Společnost bpv BRAUN PARTNERS poskytla komplexní právní poradenství společnosti ČEMOS, a.s. při prodeji akcií společnosti Úněšovský statek a.s. a při převodu rozsáhlých zemědělských pozemků o celkové rozloze stovek hektarů. Jednalo se především o přípravu a vyjednávání rámcové smlouvy o převodu akcií, přípravu všech kupních smluv na jednotlivé pozemky, vyjednávání s bankou prodávajícího a revizi smluv o úschově a dále pak o poradenství týkajícího se korporátního práva a ochrany hospodářské soutěže.

Tiskové zprávy
Tiskovky-min
16. 10. 2018 | bpv BRAUN PARTNERS

bpv BRAUN PARTNERS při úspěšném prodeji společnosti Mediaservis

Advokátní kancelář bpv BRAUN PARTNERS poskytovala komplexní právní poradenství při prodeji svého dlouholetého klienta, společnosti Mediaservis, největšího alternativního poštovního operátora v ČR a zároveň jediného operátora s vlastní distribuční sítí, kupujícímu, kterým byla První novinová společnost (PNS). Transakce byla schválena Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže již během léta a celý proces divestice byl úspěšně ukončen v říjnu tohoto roku.