I když se strany přepravní smlouvy v mezinárodní silniční nákladní přepravě mnohdy spoléhají na to, že jejich právní vztah upravuje Úmluva CMR, je dobré nezapomínat, že i tato Úmluva vykazuje určité mezery, které se mnohdy nedají zacelit jinak než rozhodným národním právem. I při volbě tohoto práva stranami přepravní smlouvy obsahuje Úmluva CMR několik případů, kdy si rozhodné právo pro určitou otázku určuje sama. Je-li rozhodným právem právo české, nebývá vždy snadné určit konkrétní normy našeho právního řádu, které mají být použity. Tento článek navrhuje, jak postupovat v těchto situacích, kdy Úmluva CMR sama povolává k řešení určité otázky právo české.
Zákonodárci udělali další krok ve snaze rozkrýt skutečné vlastníky firem a spolků, v jejichž rukou často končí státní dotace nebo peníze z veřejných zakázek či které skrze spletitou vlastnickou strukturu perou špinavé peníze.
Evropské nařízení známé pod zkratkou GDPR stanovilo přísnější pravidla ochrany osobních údajů. Platí i v nouzovém stavu? Musí váš zaměstnavatel vědět, že jste onemocněli COVID-19? A dozví se to i vaši kolegové? Jak je to dnes s ochranou citlivých údajů, vysvětluje advokátka Lucie Kalašová.