rozvod_clanek

Chcete se rozvádět? Majetkové vyrovnání je spravedlivější, než bývalo. A to opravdu výrazně!

17. 1. 2025

Publikované články

Celý článek Renaty Vyšínové čtětě na
www.prozeny.cz

V poslední době rozvodů spíš ubývá. Pokud se ale přece jen chcete rozvádět, jistě uvítáte, že všechny procedury s tím spojené jsou už jednodušší a návštěvy soudu se omezí na nejnutnější minimum. Díky Ústavnímu soudu je také spravedlivější majetkové vypořádání.

Rozvod je vždy velký zásah do života všech zúčastněných – a je to i zásadní majetkový zlom. Rozdělení toho, co jste získali během manželství, je velmi citlivé a rozvodoví právníci říkají, že mnohdy bývá složitější než třeba domluva o dětech. Právě strach ze ztráty majetku a tím i životních jistot je často důvod, proč spolu manželé žijí, přestože jejich vztah už nefunguje.

Dlouholetá nevyhovující praxe

K pochopení novinek v majetkovém vypořádání při rozvodu a pro vysvětlení, proč budou nově spravedlivější, pomůže příběh paní Hanky. Její manžel již před svatbou vlastnil pozemek, na kterém pak společně během manželství plánovali stavět dům. Hanka proto do potřebných sítí na pozemku vložila ještě 200 tisíc ze svých peněz po rodičích, které tedy nepatřily do společného jmění manželů. Ze stavby ale sešlo a pozemek ležel ladem. Když se před dvěma lety rozváděli, tak pozemek zůstal bývalému manželovi a Lenka dostala zpátky vložených 200 tisíc jako vypořádání toho, co vložila do sítí. Cena pozemku ale v době rozvodu už byla, i díky zasíťování, mnohem vyšší: na realitním trhu by ho hravě prodali skoro za dva miliony!

Spravedlivější rozdělení majetku při rozvodu

„Tato praxe byla v minulosti zcela běžná a změnila se vlastně až před jedenácti lety, kdy se v občanském zákoníku objevilo, že pokud se manželé nedohodnou jinak, má manžel, který vnos učinil, požadovat při vypořádání majetku jeho hodnotu (tedy valorizaci) navýšenou či poníženou o to, o co se hodnota tohoto majetku snížila či zvýšila. Zákonodárce tím dal jednoznačně najevo svůj odklon od do té doby zavedené rozhodovací praxe soudů,“ uvádí JUDr. Jana Škeříková z advokátní kanceláře bpv Braun Partners.

Byl to krok správným směrem, ale rozhodnutí soudů byla nakonec po léta jiná – vnos zhodnocovaly pouze v případě, že se na tom manželé předem domluvili. „Kdo ale na začátku manželství, kdy jsme plni ideálů, myslí na rozvod a nějaké dohody… Takže až do loňského podzimu pokračovala zavedená praxe, tedy vypořádání jen vnosu, nikoli jeho zhodnocení,“ doplňuje Jana Škeříková.

Valorizace vnosů podle Ústavního soudu

K vítané změně došlo až loni, kdy Ústavní soud ČR vydal přelomový nález a řekl, že valorizace vnosů má být při vypořádání SJM aplikována automaticky, bez nutnosti předchozí dohody mezi manželi. „Jde o zásadní změnu, která se týká každého druhého až třetího člověka – loni se v České republice rozvedlo 37 % manželství,“ upřesňuje Jana Škeříková.

Rozhodnutí Ústavního soudu je pro všechny ostatní soudy závazné a zcela jistě přispěje ke spravedlivému rozdělení majetku po rozvodu a třeba i k tomu, že se rozvádějící manželé spíš domluví a nebudou muset absolvovat vleklé, finančně nákladné a rozhodně nepříjemné soudní spory.

Podobné novinky

Tiskové zprávy
Tiskovky-min
13. 3. 2020

bpv BRAUN PARTNERS opět boduje u prestižní britské rankingové společnosti Chambers and Partners

Tiskové zprávy
Tiskovky-min
1. 1. 2013

Liberizace poštovního trhu

Tiskové zprávy
Tiskovky-min
23. 6. 2013

bpv Hügel Rechtsanwälte advise Erste Group Bank AG in a EUR 660.6 million capital increase